ITS is composed of five units—Digital Infrastructure, Enterprise Data Management Systems (EDMS), Instructional Technology, User Services, and Web Application Development—and is overseen by the Vice President and Chief Information Officer.

Digital Infrastructure

Bill Thompson

Director, Digital Infrastructure
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor

Janemarie Duh

Identity Management Systems Architect
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5609

Pete Hoernle

Manager, IT Infrastructure
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5801

Matt Fodor

Network Programmer
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5503

Robert Jones

Systems Administrator
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5727

Nate Lager

Systems Administrator
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5907

Michael Schoenagel

Network Administrator
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-3264

Carl Waldbieser

Systems Programmer
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5816

Enterprise Data Management Systems

Paulette Poloni

Director, Enterprise Data Management Systems
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5527

Jason Kalb

Enterprise Application Administrator/DBA
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5113

Jonathan Li

Senior DBA & Enterprise Application Administrator
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5529

Marat Litvan

Senior Enterprise Application Administrator/DBA
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5340

Renee Scholtz

IT Business Analyst
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-3084

Doug Stewart

IT Business Analyst
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5528

Tina Werkheiser

Senior Applications Analyst
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5629

Instructional Technology

Jason Alley

Director, Instructional Technology
109 Skillman Library
(610) 330-5884

Mark Bomgardner

AV Support Technician
112 Skillman Library
(610) 330-5583

Greta Brubaker

Technology Training Coordinator
107 Skillman Library
(610) 330-5827

E.J. Hudock

Manager, AV Infrastructure
106 Skillman Library
(610) 330-5869

Adam MacHose

Arts Campus Technology Coordinator
248 North Third Street
(610) 330-5095

Rebecca Rosenbauer

Engineering Computing Coordinator
223A Acopian Engineering Center
(610) 330-5400

Jason Simms

Instructional Technologist
108 Skillman Library
(610) 330-5632

User Services

Chris Koch

Director, User Services
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5624

Peter Goode

User Services Specialist
25 Pardee Hall
(610) 330-5806

Amy Gordon

Faculty Services Consultant
23 Pardee Hall
(610) 330-5649

Alan Johnson

Desktop Engineer
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5507

Vaughn Miller

Desktop Engineer
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-5645

Hannah E. Tatu

User Services Specialist
24 Pardee Hall
(610) 330-5505

Bill Yox

User Services Specialist
Alpha Building, 1 S. Third Street, 4th Floor
(610) 330-3076